6 Replies Latest reply on Jul 5, 2017 6:29 PM by Solid Air

doğrusal olmayan yüzlere büküm nasıl eklenir.?

Erol Teslim

Katı model ve sac levha komutlarını kullanmama rağmen istediğim sonuca ulaşamadım.

A  düzlemi 46X16 h:13,5

B düzlemi  51X21 h: 15

parça konik. Daha önce yükseklik değeri 15 olduğu için problem yoktu.

Parçada yapılan değişiklik ile  iki düzlem arasındaki yüksekli değerleri de konik oldu.

Bu sorunu nası çözebilirim . Teşekkürler.

Sac levha loft komutu şekillendirici benim istediğim net ölçü bu. Ancak açılım alamıyorum

Ekran Alıntısı5.JPG

Ekran Alıntısı6.JPG

Sac levha loft komutu şekillendirici   benim istediğim net ölçü bu. Ancak açılım alamıyorum

Ekran Alıntısı6.JPG

Ekran Alıntısı4.JPG

Shett metal loft bükülü komutu istediğim ölçüler iç kısımda mevcut. Yönü ters çevirince büküm gerçekleşmiyor.Ve yırtıklar oluşuyor.

Ekran Alıntısı.JPG

Katı model yüzey silme komutuyla içi boşaltıldı. Sac levhaya dönüşmüyor.Default Default

Ekran Alıntısı3.JPGEkran Alıntısı2.JPGEkran Alıntısı1.JPG

• Re: doğrusal olmayan yüzlere büküm nasıl eklenir.?
          Solid Air

(Umarım sorunuzu anladım) Bunu google tercüme ederek koştum, bu cevap mantıklı gelmezse özür dilerim. Dış yarıçapı 2, malzeme kalınlığı 4 gibi görünüyor. Sac metalin çalışması için iç yarıçapa sahip olmanız gerekir. Sıfır olamaz.

Solid Air

I tried to post a reply in Turkish earlier but it is held up by moderators.

I used Google Translate to convert your question into English so, if your actual meaning was lost in the translation, I apologize for my answer not being what you are looking for.

How I understand your question is that your part does not flatten when using a sheet metal loft.  In order to flatten, SolidWorks requires a uniform thickness.  From your pictures, I infer that the material thickness is 4 and the outside bend radius is 2 which produces a sharp corner on the inside.  SolidWorks does also not like sharp bend corners.  I changed the outside bend radius to 5 (inside 1) and was able to get the part to flatten.

I hope this helps.

Erol Teslim

Hello,

Thanks for your prompt reply and your asistance.

There is a missing point at your drawing that we need. The 46 mm side needs to be 13,50 mm as the height and the 51 mm side needs to be 15 mm as height. I mean we need it conical. When i draw with this dimensions, i could not get the flatten. I even tried the other ways but could not get the solution. please kindly assist me about the conical issue.

thanks